2010. január 28., csütörtök
Húsz perc csend
2010. január 27., szerda
Hej-te, hej-te
2010. január 12., kedd
Meglepő portugál kelleves virslivel
Újabban késő este főzök, mert nem bírok olyan korán felkelni, hogy mire Maci elindul a munkába az ebédje is kész legyen. Erről a levesről a címe alapján nem gondoltam semmi nagy dologra. Gondoltam, hamar meglesz, ez a sima zöldségleves virslivel. De miután hozzáláttam, és legfőképpen mikor megkóstltam, kiderült ez nem egy sima zöldségleves. Hanem, meglepő módon egy gyorsan elkészülő szenzációs íz orgia. Amit akkor és ott, egyébként időszerint éjfél előtt fél órával nem bírtunk abbahagyni. Maci csak annyit kérdezett miután megkóstolta:
- Idáig miért nem főzted?
A leves "portugálcsavarja" egyébként a fűszerezésben rejlik. A recept előír 1/2 kiskanál vegyes fűszert, ami az ajánlás szerint lehet barbecue fűszerkeverék is. Mivel nekem itthon se fűszerkeverékben, se kész szószban nincsen, magam állítottam össze. De úgy, hogy azokat az alkotó részeket, amit amúgy is kért a recept nem kevertem még külön bele. Ez alapján a következőek kellenek hozzá:
Meglepő portugál kelleves virslivel
25 dkg fűszeres (én simát használtam) baromfi virsli
fél fej kelkáposzta
2 közepes sárgarépa
1 kisebb piros húsú paprika
1 l csirkealaplé
1 vöröshagyma
2 gerezd zúzott fokhagyma
1 kk. fahéj
1 ek. barnacukor
1/2 tk. cayenne bors
1/2 tk csemege pirospaprika
1 1/2 kk. só
3 tekersényi őrölt bors, vagy 1/2 tk. készen őrölt
4 ek. reszelt parmezán
1 ek. olaj 50 dkg csicseriborsó konzerv (amit én kihagytam, a frissen sütött tortilla szerintem jobban passzol hozzá)
Kezdjük el megfonnyasztani a kockára vágott vöröshagymát közepesen forró olajon, s ha már a hagymakockák eléggé puhák és aranyszínűek, akkor vegyük le a hőfokot a legalacsonyabbra, és tegyük hozzá a zúzott a fokhagymát, a fahéjat és a barnacukrot. Hagyjuk, hogy egy kicsit megkaramellizálódjon, majd adjuk hozzá a pirospaprikát, a cayenne borsot a fekete borsot is, és a sót. Süssük egy percig. Keverjük bele a kelkáposztát kisebb darabokra tépkedve és a fél karikákra szeletelt sárgarépákat is. Majd öntsük fel az alaplével. (használhatunk vizet és két tyúkhúsleves kockát is). Főzzük lefedve alacsony hőfokon.
Közben a felkarikázott virsliket egy serpenyőben öntsük fel fél centi magasan vízzel, és lassan kezdjük el főzni. Hagyjuk, hogy elpárologjon alatta a víz, és szépen megpirosodjon, majd fordítsuk meg a karikákat és a másik oldalukat is süssük barnára. Ha készen van, keverjük a leveshez.
Kb. fél óra főzés után készen van a levesünk. Tálaláskor szórjuk meg parmezánnal.
2010. január 11., hétfő
Anyák Lapja
2010. január 10., vasárnap
Serpenyőben sült csirke narancslében pácolt sárgarépával
2,5 dl narancslé
3 ek. balzsamecet, vagy vörösborecet
4 szelet csirkemell filé (kb. 50 dkg)
¼ kk. só
1 csipet fekete bors
3 dkg liszt
2 ek. olaj
4 szál zöldhagyma, vékonyan felszeletelve
½ kk. őrölt koriander
4 közepes méretű sárgarépa szeletekre vágva
2 ek. összevágott petrezselyemzöld
1 narancs + 1. tk. méz
Első lépésben azt írja a recept, hogy keverjük össze a narancslét az ecettel. Ezt követően a csirkehúst sózzuk és borsozzuk be, majd forgassuk bele a lisztbe. Majd egy nagy serpenyőben, közepes hőfokra melegítve az olajat mindkét oldalát süssük kb. 3-3 percig, vagy míg kissé megbarnul, majd tegyük félre egy tányéron. Én grillezős (recés) serpenyőt használok, mert nagyon tetszik, hogy csíkosra sül a hús, mint a profi konyhákban.
A visszamaradt olajba a zöldhagymát, a koriandert és az ecettel kevert narancslevet forraljuk 30 másodpercig, s közben a serpenyő aljáról kaparjuk fel az esetlegesen odaragadt húsdarabkákat. Megjegyzem, én egész koriandert használok, amit mozsárban török össze. A frissen őrölt, tört fűszereket jobban kedvelem az előre tördeltnél. Forralás után adjuk hozzá a sárgarépát és a csirkehúst. S persze a húsból kifolyt jó kis pecsenyelét is tegyük bele (ha fogyózunk még sem ehetjük meg friss fehér kenyérrel) Forraljuk fel, majd alacsony hőfokon fedő alatt főzzük, amíg a csirke átfő, a sárgarépa meg megpuhul. Kb. 20 perc.
A recept nem írja, de én cikkekre belevágtam egy narancsot is, amitől kissé savanyúbb, de intenzívebb lett az egész. Ezt amúgy egy teáskanálnyi mézzel egyensúlyoztam.
Tálalás előtt petrezselyemmel szórjuk meg.
2010. január 8., péntek
Krémes bableves gombával
A diéta még mindig tart nálunk, így hétköznap továbbra is csak "vékonyan" igyekszem főzni. Ez a recept az Alexandra kiadó zsírszegény ételek sorozatából való. Igen laktató, mégsem hizlal. Egyszerűen, gyorsan elkészíthető. S ami igazán fontos, hogy igazi téli leves, ami ebben a mínusz 3 fokban plusz erény. Én annyiban módosítottam a receptet, hogy szárított helyett friss gombát használtam.
Krémes bableves gombával (2 személyre méretezve)
100 gramm nagy szemű fehér bab
25 gramm gomba
1 kis fej vöröshagyma
1 ek vaj+ 1 ek. olaj
0,5 dl tyúkhúsleves
só, bors
2 ek. petrezselyem
A babot szokásos módon reggel beáztattam és késő este neki álltam megfőzni. (Nálam fordítva működnek a dolgok, mivel ebéd nem csak nekem kell, hanem a férfiembernek is. Így inkább este főzök, mint hogy ezért hajnalban keljek, akkor örülök, ha Zalánmanó hagy aludni) Szóval áztató vízzel együtt, ahogy a Nagykönyvben meg vagyon írva felrakom főzni a zöldséget és vagy hozzáadom az előírt tyúkhúsleves alaplét, vagy ha az éppen hiány cikk idehaza, akkor a plusz vízhez egy tyúkhúsleves kocka ugrik. Miközben a bab elkezd rotyogni a fazékban, közben szépen, csendben megpucegálom és vékony karikákra vágom a hagymát. Majd egy kis lábosban a vajat felolvasztom és megfonnyasztom benne a hagymát, majd hozzádobom a gombát, és szépen hagyom kapjanak egy kis színt. A babnak kb. másfél óra kell, a vége felé hozzádobom a hagymás gombát, hagyom őket együtt érvényesülni. Ha késznek érzem, pürésítem, majd só, bors kerül bele pillanatnyi hangulatom és ízlésem szerint. Tálaláskor már csak a friss petrezselyem kerül bele. A férfiembernek úgy csomagolom, hogy belekavarom a levesbe.